WDC World Masters 2011

On 26.11.2011 in the Congress, Innsbruck.

Pro Latin

Table of results
No. of participants: 30 Start number
Adjudicators 1 2 3 5 6 7 8 9 11 12 13 14 15 16 17
A) Bojidar Sisoev
B) Karl Breuer
C) Bryan Allen
D) Denise Abrate
E) Hatsumi Fukazawa
F) Svein Rotvold
G) Stanislav Popov
H) Espen Salberg
I) Waltraud Polai
5
5
5
5
5
5
5
5
5
4
5
5
4
5
4
0
3
2
5
5
5
5
5
5
5
5
5
5
5
5
5
5
5
5
5
5
5
5
5
5
5
5
4
5
5
5
5
5
5
5
5
5
5
5
5
4
4
3
3
5
3
4
3
    5
3
4
5
5
5
5
5
5
    5
5
5
5
5
5
3
5
5
  5
5
5
5
5
5
5
5
5
Result of 1st round 45 32 45 45 44 45 34     42     43   45
Qualified for 2nd round X X X X X X X X X X X X X X X
A) Bojidar Sisoev
B) Karl Breuer
C) Bryan Allen
D) Denise Abrate
E) Hatsumi Fukazawa
F) Svein Rotvold
G) Stanislav Popov
H) Espen Salberg
I) Waltraud Polai
5
5
5
5
5
5
5
5
5
2
3
4
1
5
0
0
0
0
5
5
4
5
5
5
5
5
5
5
5
5
5
5
5
5
5
5
5
5
5
5
5
5
5
5
5
5
5
5
5
5
5
5
5
5
1
4
4
2
0
5
4
4
1
5
4
5
5
5
5
5
5
5
5
5
5
5
5
5
5
5
5
5
4
4
5
4
5
4
5
0
5
5
4
5
5
5
5
5
5
5
5
5
5
5
5
5
5
5
5
5
4
4
5
5
4
5
5
5
5
5
5
5
5
5
5
5
5
5
4
5
5
5
5
5
5
Result of 2nd round 45 15 44 45 45 45 25 44 45 36 44 45 42 45 44
Qualified for 3rd round X   X X X X   X X X X X X X X
A) Bojidar Sisoev
B) Karl Breuer
C) Bryan Allen
D) Denise Abrate
E) Hatsumi Fukazawa
F) Svein Rotvold
G) Stanislav Popov
H) Espen Salberg
I) Waltraud Polai
0
3
1
2
1
4
2
4
4
  5
5
1
5
3
5
5
5
0
5
1
5
5
5
5
2
5
5
0
2
4
3
5
1
2
3
1
4
2
0
0
1
3
1
2
1
  5
4
3
5
5
5
2
5
4
5
5
5
5
5
5
5
5
5
0
0
0
0
0
0
0
0
0
5
5
5
5
5
5
5
5
5
4
5
5
5
5
5
5
5
5
0
0
0
0
1
0
0
0
0
4
5
4
4
5
5
4
5
5
1
0
1
0
3
0
0
1
0
Result of 3rd round 21   34 38 21 14   38 45 0 45 44 1 41 6
Qualified for 4th round X   X X X     X X   X X   X  
A) Bojidar Sisoev
B) Karl Breuer
C) Bryan Allen
D) Denise Abrate
E) Hatsumi Fukazawa
F) Svein Rotvold
G) Stanislav Popov
H) Espen Salberg
I) Waltraud Polai
0
0
0
0
0
0
2
0
0
  0
5
0
3
0
1
3
1
0
5
0
3
0
0
3
0
0
1
0
0
2
1
5
0
0
0
0
    1
0
0
1
5
2
0
1
2
5
5
5
5
5
4
5
5
4
  5
5
5
5
0
5
5
5
5
0
0
5
1
0
5
2
4
4
  1
0
0
0
5
0
0
4
3
 
Result of 4th round 2   13 12 8     12 43   40 21   13  
Qualified for final                 X   X X      
Result of final                 20,0   15,0 26,0      
Start number 1 2 3 5 6 7 8 9 11 12 13 14 15 16 17
Place from
Place to
12
 
27
 
7
8
9
10
11
 
15
 
25
 
9
10
4
 
22
24
3
 
5
 
21
 
7
8
18
19

Table of results
No. of participants: 30 Start number
Adjudicators 18 19 20 22 23 24 27 28 29 31 32 33 34 35 36
A) Bojidar Sisoev
B) Karl Breuer
C) Bryan Allen
D) Denise Abrate
E) Hatsumi Fukazawa
F) Svein Rotvold
G) Stanislav Popov
H) Espen Salberg
I) Waltraud Polai
5
5
5
5
5
5
5
5
5
0
0
1
3
0
0
3
1
0
5
5
5
5
5
5
5
5
5
5
4
5
5
5
5
5
5
5
5
5
3
5
5
5
5
5
5
  5
2
2
5
5
5
4
5
3
    0
5
4
1
0
0
4
0
3
5
5
4
4
4
5
5
3
5
1
5
5
0
3
5
5
3
5
5
1
3
5
5
1
4
4
4
0
1
0
0
0
0
0
2
0
5
5
5
5
5
5
5
5
5
Result of 1st round 45 8 45 44 43   36     17 40 32 32 3 45
Qualified for 2nd round X   X X X X X X X   X X X   X
A) Bojidar Sisoev
B) Karl Breuer
C) Bryan Allen
D) Denise Abrate
E) Hatsumi Fukazawa
F) Svein Rotvold
G) Stanislav Popov
H) Espen Salberg
I) Waltraud Polai
5
5
5
5
5
5
5
5
5
  5
5
5
5
5
5
5
5
5
2
4
3
5
5
5
5
5
5
5
5
5
5
5
5
5
5
5
5
5
5
5
5
5
5
5
5
5
1
1
5
5
5
3
5
5
5
5
5
5
5
5
5
5
5
5
5
5
5
5
5
5
5
5
  5
5
4
3
3
5
3
2
5
0
5
5
0
3
0
2
1
5
5
0
3
5
5
0
5
3
4
  5
5
5
5
0
5
5
5
5
Result of 2nd round 45   45 39 45 45 35 45 45   35 21 30   40
Qualified for 3rd round X   X X X X X X X   X   X   X
A) Bojidar Sisoev
B) Karl Breuer
C) Bryan Allen
D) Denise Abrate
E) Hatsumi Fukazawa
F) Svein Rotvold
G) Stanislav Popov
H) Espen Salberg
I) Waltraud Polai
1
1
4
2
0
0
5
0
0
  4
1
3
0
0
0
5
0
2
0
0
3
0
1
1
0
0
0
3
2
1
2
3
2
1
0
5
5
4
5
5
5
5
5
5
5
0
0
0
0
0
0
0
0
0
4
5
5
5
2
2
5
5
0
5
4
5
5
5
5
5
5
5
  0
3
0
0
0
0
0
0
3
  0
0
0
0
0
0
0
0
0
  0
3
0
2
0
2
1
0
5
Result of 3rd round 13   15 5 19 44 0 33 44   6   0   13
Qualified for 4th round           X   X X            
A) Bojidar Sisoev
B) Karl Breuer
C) Bryan Allen
D) Denise Abrate
E) Hatsumi Fukazawa
F) Svein Rotvold
G) Stanislav Popov
H) Espen Salberg
I) Waltraud Polai
          5
5
5
5
5
5
5
5
5
  3
5
0
4
0
0
3
0
1
5
5
5
5
5
5
5
5
5
           
Result of 4th round           45   16 45            
Qualified for final           X   X X            
Result of final           10,0   29,0 5,0            
Start number 18 19 20 22 23 24 27 28 29 31 32 33 34 35 36
Place from
Place to
16
17
29
 
14
 
20
 
13
 
2
 
22
24
6
 
1
 
28
 
18
19
26
 
22
24
30
 
16
17

Adjudicators
Bojidar Sisoev (Bulgaria), Karl Breuer (Germany), Bryan Allen (Great Britain), Denise Abrate (Italy), Hatsumi Fukazawa (Japan), Svein Rotvold (Norway), Stanislav Popov (Russia), Espen Salberg (Norway), Waltraud Polai (Austria)
Organization
Cmp: Dipl.-Vw. Ferry Polai (Austria), Chm: Christian Höck (Austria)

This list was generated by TopTurnier for Windows V7.0a.